Nowe technologie a niepełnosprawność

19 kwietnia  miałem przyjemność uczestniczyć w świetnej konferencji “Nowe technologie a niepełnosprawność” organizowanej przez Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych AGH we współpracy z Wydziałem Humanistycznym AGH w Krakowie (http://www.bon.agh.edu.pl/konferencja/index.php/pl/ ). Konferencja była bardzo dobrze zorganizowana pod względem dostępności. Budynek Centrum Energetyki AGH jest jak najbardziej dostosowany dla osób na wózkach. Jedyne czego mi osobiście brakowało, to automatycznie otwieranych drzwi wejściowych abym mógł samodzielnie się do niego dostać. Co do samej konferencji, na początku brak było miejsca dla osób na wózkach, ale problem został rozwiązany natychmiastowo, dzięki czemu siedzieliśmy w jednej linii ze wszystkimi władzami uczelni ☺ Spodobało mi się to miejsce, może i sama funkcja by się spodobała ☺ ale wracając do organizacji. Niewątpliwym mankamentem, który wynikał być może z mojego niedoinformowania, był brak wolontariuszy, których można byłoby poprosić o drobną pomoc. To tyle jeżeli chodzi o wady, te największe z mojego punktu widzenia. To teraz plusy. Konferencja dostępna była również dla osób głuchych, które mogły uczestniczyć w wydarzeniu dzięki dwóm kanałom – poprzez tłumaczy języka migowego oraz transkrypcji na żywo. Teraz jeszcze nasunął mi się brak audiodeskrypcji dla osób niewidzących, ale serio, to ostatni minus, może przy okazji kolejnych –  X Krakowskich  Dni Integracji pojawią się dodatkowe udogodnienia.

Teraz w pigułce o tym co tam było i co Wam umknęło. Zacznę od krótkiego opisu produktów ułatwiających osobom z niepełnosprawnościami funkcjonowanie, które były prezentowane podczas konferencji przez przedstawicieli różnych firm na ich stoiskach.

  • Egzoszkielet. Pierwszy raz na własne oczy widziałem, jak osoba po złamaniu kręgosłupa wstaje z wózka i zaczyna naukę chodzenia. Pierwsze metry były ogromnym wysiłkiem, ale każdy następny krok był coraz łatwiejszy. Moim zdaniem, dzięki temu urządzeniu, dwa-trzy dni i porzucasz wózek, bierzesz do rąk kule i więcej na wózek nie siadasz ☺ Cuda dzieją się na naszych oczach, tylko nam nie chce się ich zobaczyć. Gdyby ktoś miał ochotę zgłębić temat podaję link do strony – http://projektekso.pl/
  • Cyfrowe lupy dla osób niedowidzących. Świetne rozwiązanie, jednak bardzo drogie jak na polskie warunki i nie wspominałbym o cenie gdyby nie to, że można wykorzystać telefon komórkowy jako taką lupę.
  • Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami zaimplementowane już na starcie w każdym urządzeniu Apple. Bardzo pomocne rozwiązania głosowe dla osób niewidomych oraz dla osób z problemami kończyn górnych. Gdyby każdy producent szedł śladami giganta życie byłoby o wiele prostsze.
  • Robot polskiego konstruktora, który ma za zadanie ćwiczyć kończyny dolne. Rewelacja po prostu! Świetnie zaprojektowane, świetnie przemyślane. Zapinamy pacjenta w specjalnie skonstruowany szkielet i uruchamiamy jeden z czterech dostępnych programów: chodzenie, jazda na rowerze, wchodzenie po schodach lub bieg. Pacjent znajduje się w pozycji stojącej z pełnymi podparciami głowy, tułowia, pośladków i samodzielnie bezpiecznie sobie ćwiczy. Więcej na ten temat na stronie http://www.prodromus.pl, gorąco polecam zapoznać się z urządzeniem.

Dodatkowo podczas wystąpień konferencyjnych zaprezentowano mnóstwo interesujących inicjatyw, teraz czas na krótkie podsumowanie niektórych z nich (kolejność przedstawiania przypadkowa) ☺

Samochód elektryczny Buzz dla niepełnosprawnych.

Samochód wyróżnia się tym, że jest bardzo lekki, waga bez akumulatorów nie przekracza pięćdziesięciu kilogramów! Udało się ją uzyskać między innymi przez zastosowanie nowoczesnych materiałów, z których budowane są też satelity, które krążą nad naszymi głowami. Dodatkowym atutem pojazdu jest jego rozmiar, to prawdziwy miejski samochodzik.  Posiada również elektrycznie otwierany podjazd, jak i górną część drzwi, oczywiście do środka wjeżdżamy wózkiem bez konieczności przesiadania się, co ogromnie ułatwia podróż. Dzięki takiemu rozwiązaniu stajemy się znacznie bardziej mobilni. http://www.benchmark.pl/aktualnosci/buzz-samochod-elektryczny-dla-niepelnosprawnych.html

Urządzenie do podwieszania dla osób mających problemy z kręgosłupem

Świetny pomysł: urządzenie ma za zadanie “pionizować” osobę na leżąco, wiem, brzmi to kuriozalnie, ale właśnie takie rozwiązania okazują się być genialnym sposobem.  Chodzi o to, że na początku pacjent leży na łóżku, następnie za pomocą dwóch połączonych linek zostaje uniesiona jego głowa, następnie plecy, pośladki oraz łydki. W tym momencie zaczyna się ustawianie pacjenta w prawidłowej pozycji, w takiej jak powinien stać, tylko że leży, co bardzo ułatwia uzyskanie odpowiedniej pozy, a jednocześnie nie obciąża kręgosłupa i nie powoduje dyskomfortu. Jednocześnie można tym sposobem “pionizować” osoby słabe.

System monitorujący ludzi starszych i niepełnosprawnych

Niesamowite urządzenie, które do monitorowania wykorzystuje czujniki i kamery. To rozwiązanie idealne przede wszystkim dla osób mieszkających samotnie. Taka osoba jest cały czas pod nadzorem, ale nie takim, że jest cały czas przez kogoś obserwowana, tylko za pomocą czujników umieszczonych w fotelach, krzesłach, kamizelce, którą ma na sobie. Czujniki są też podpięte pod urządzenia elektryczne w domu pacjenta (nie nie, tu nie chodzi o kontrolowanie, tu chodzi o bezpieczeństwo), a do tego dochodzi zdalna opieka lekarska. Czujniki na początku przyzwyczajają się do trybu życia pacjenta, uczą się jego zachowania, aktywności, a gdy już zdobędą potrzebne informacje, przechodzą w stan monitorowania zachowania. I tak na przykład jeżeli pacjent mniej telefonuje, mniej niż zwykle ogląda tv, a do tego siedzi zbyt dużo, system daje znać, że podopieczny być może jest w stanie depresji czy innej chory. Kamizelka, w którą jest ubrany, monitoruje ponadto rytm serca, oddech, szmery w płucach, ciśnienie, i co najważniejsze, gdyby nastąpiło zatrzymanie akcji serca, do pacjenta natychmiast zostaje wysłane pogotowie. Dodatkowo, gdy system odbierze jakieś niepokojące sygnały, istnieje możliwość zorganizowania wirtualnej wizyty lekarza u pacjenta, odbywa się to poprzez specjalny monitor. Naprawdę świetne rozwiązanie!

Materac monitorujący chorego

Materac, na którym znajduje się podopieczny, np. w szpitalu gdzie jest mało personelu, został wyposażony w specjalne czujniki nacisku oraz wilgoci. Materac jest połączony z komputerem i na podstawie analizy określonych parametrów, informuje pielęgniarki o konieczności poprawienia pozycji pacjenta.

Laska dla niewidomych z kamerami na podczerwień

Dzięki kamerom zamontowanym tuż pod rękojeścią laski, niewidomi, poprzez wibrowanie urządzenia, są na bieżąco informowani o przeszkodach jakie stają na ich drodze.  Genialne w swej prostocie!

Aplikacja na telefon dla niewidomych

Aplikacja wykorzystuje kamerę telefonu oraz specjalny program, dzięki któremu osoba z wadą wzroku, która skieruje urządzenie w odpowiednim kierunku, może otrzymać szczegółowe informacje na dany temat. Aplikacja jest na przykład w stanie wskazać numery nadjeżdżającego autobusu. Ponadto, dzięki zastosowaniu specjalnego algorytmu, niewidomy jest informowany w jakiej odległości znajdują się od niego przeszkody, co podobnie jak wyżej opisana laska, może znacznie ułatwić codzienność.

Urządzenie wykorzystujące aktywność mięśni do korzystania z różnych przedmiotów

Specjalistyczne urządzenie, które za pomocą czujników przyczepionych do ciała, odczytuje która grupa mięśni zostaje uaktywniona, przez co w urządzeniu uruchomiony zostaje odpowiedni kanał wychodzący. W ten sposób zachodzi interakcja z przedmiotem, który ma zostać obsłużony. Za pomocą odpowiednio rozmieszczonych czujników, pacjent może na przykład sterować wózkiem elektrycznym poprzez zaciskanie dłoni i np. zginanie w łokciu, wystarczą delikatne napięcia mięśni.

Proteza oka

Niestety poprzez złożoność zagadnienia mogę tylko napisać, że są prowadzone prace polegające na zamontowaniu specjalnych czujników na siatkówce oka, dzięki czemu będzie możliwe odpowiednie stymulowanie nerwu wzrokowego, co z kolei może przyczynić się do częściowego przywrócenia pacjentowi wzroku. Niesamowite!

Inteligentne opaski informujące o przeszkodach

To projekt, który polega na zamontowaniu specjalnych anten w podłożu (zwłaszcza w miejscach stosunkowo niebezpiecznych), które komunikują się z opaskami umieszczonymi na nadgarstkach osób niewidomych sygnalizując im, za pomocą wibracji, że zbliżają się do krawędzi peronu, schodów czy też jezdni.

Portal dla głuchoniemych

Portal migam.org służy do tego, aby osoba głucha mogła porozumieć się z osobą, która nie zna języka migowego. Znajduje to zastosowanie np. w przypadku korzystania z urzędów. Petent łączy się z tą stroną, na której zawsze pomiędzy 8.00 a 20.00 dostępni są tłumacze języka migowego. Do skorzystania z tej usługi potrzebne jest urządzenie z kamerą oraz internetem.

Urządzenie do obsługi sprzętu Apple

Urządzenie współpracuje z oprogramowaniem zainstalowanym na każdym sprzęcie Apple aby umożliwić komunikację, rozrywkę, jak i naukę osobom niepełnosprawnym. Na konferencji był zaprezentowany film z przedszkola dla dzieci z porażeniem mózgowym, na którym świetnie radziły one sobie z obsługą iPada za pomocą tylko jednego guzika. Świetny pomysł!

Na sam koniec dla wytrwałych roboty asystujące osobom samotnym i niepełnosprawnym. Zaprezentowano roboty-zwierzaki, których zadaniem jest obserwować osoby starsze, uczyć się ich zachowań i monitorować ich stan zdrowia i nastroju. Były pokazane roboty, które nie dość, że obsługiwały osoby niepełnosprawne podając im pić, jeść, to również potrafiły rozmawiać! Według mojej oceny najbardziej przydatnym był robot-opiekun, bardzo troskliwy, który służył do przenoszenia pacjentów, po prostu brał na ręce i przenosił na łóżko, wózek czy toaletę.

Podsumowując:

bardzo udana konferencja, mnóstwo innowacji oraz inspiracji, następnym razem koniecznie bądź i Ty! :)

Po więcej informacji odsyłam do opisu organizatorów  oraz relacji fotograficznej  przygotowanej przez  KSAF AGH

%d blogerów lubi to: