Wheelkaton 2020 – maraton innowacji Leżę i Pracuję

W dniach 28-29 listopada 2020 r. odbył się “Wheelkaton 2020” organizowany przez Leżę i Pracuję https://www.facebook.com/lezeipracuje/

Celem Wheelkathonu było “połączenie kreatywnych głów twórców innowacji z potrzebami Osób z niepełnosprawnością ruchową.”

Weheelkaton składał się z dwóch części, jedna była ogólnodostępna, transmitowana na YouTube przez dwa dni, a druga dostępna tylko dla osób zarejestrowanych, składająca się z warsztatów prowadzonych przez genialnych trenerów “PFR Projektanci Innowacji Grow with Google”.

Dzięki temu, że całe wydarzenie było organizowane online (z oczywistych względów Covid-19), było dostępne dla wszystkich, w tym także i dla mnie :)

Po krótkim wstępie,  przechodzę już do meritum, wiesz, samo “mięso” :)

Jakiś czas temu Dominika (nie wiesz kto to? Zajrzyj do zakładki “O mnie”) podesłała mi informację o wydarzeniu organizowanym przez zaprzyjaźnioną agencję marketingową Leżę i Pracuję https://lezeipracuje.pl/ (nie słyszałeś/aś? To koniecznie nadrób tę zaległość!). 

Ja, pomimo to, że od zawsze marzyłem o udziale w heketonach, nigdy nie mogłem brać w nich udziału bo przerastało to moje możliwości fizyczne (musiałbym organizować asystę, ciężko byłoby mi kilkadziesiąt godzin spędzić w jednej pozycji, a i miejsca, gdzie odbywały się te wydarzenia nie zawsze dostosowane były pod wózek,) jednak nie tym razem! Tym razem ogromne ograniczenia rozsypały się niczym domek z kart! :) Kolejną barierą do pokonania (tym razem moją własną, wewnętrzną) było przekonanie, że mam zbyt małą wiedzę i kompetencje (tutaj poszło zdecydowanie łatwiej, pomyślałam, że w ostateczności zostanę biernymobserwatorem, nie trzeba za wszelką cenę być aktywnym uczestnikiem  :)), jednak, że taka okazja może się nie powtórzyć, przestałem karmić obawę i niepewność (niech zdychają :)) I wtedy postanowiłem się zarejestrować na Wheelkaton 2020 jako tzw. uczestnik samodzielny, dostałem info, że zostałem przyjęty i wtedy pojawił się kolejny stres: czy dam radę, czy odważę się odezwać, pokazać na kamerze itp. podszepty świadomości. Uświadomiłem sobie, że to, co dla innych jest normą (wystąpienia publiczne, choćby wystąpienia przed klasą, od małego) dla mnie stanowi nieznane wcześniej wyzwanie, doświadczam tego w stosunkowo późnym wieku, stąd opory.

Jednak gdy przyszedł już przeddzień Wheelkatonu byłem zdecydowany, że rzucam się na głęboką wodę! I wiesz co? Ostatecznie było to dla mnie jedno z najciekawszych i najbardziej rozwijających działań, z jakimi miałem w ostatnim czasie do czynienia! 

Zaczęło się w sobotę 28.11.2020 r. o 9.00 od spotkania wprowadzającego, następnie zapoznanie się ze swoją grupą. 

Po zapoznaniu z grupą, było krótkie szkolenie wprowadzające, następnie mieliśmy spotkanie z rewelacyjnym człowiekiem, dla którego mieliśmy wymyślić rozwiązanie, takie, co pomoże mu w codziennym funkcjonowaniu. Nie myśl, że to było coś łatwego, najpierw musieliśmy poznać Łukasza, miał nam opowiedzieć o swojej codzienności: czym się zajmuje, co Go irytuje, co sprawia największą trudność, w czym chciałby zmian. Mieliśmy na to 15 minut :) Tempo było zawrotne! – potem było tylko szybciej :)

Jednak po spotkaniu z Łukaszem, i po jego szczerych odpowiedziach, wiedzieliśmy co możemy próbować mu zaproponować/zaprojektować.

Wiesz co, brakuje tutaj dość istotnej kwestii, którą z lekką premedytacją zataiłem do tego momentu w tekście.

Wszystkie grupy biorące udział w Wheelkaton 2020 miały zaprojektować rozwiązanie dla jednego pracownika z LiP, a jak już wiesz lub jeszcze nie, to większość pracowników_czek LiP ma spore ograniczenia ruchowe: SMA, dziecięce porażenie mózgowe, złamania kręgosłupa  – pełny wachlarz wyzwań.

Nam został przydzielony Łukasz z porażeniem czterokończynowym, po złamaniu kręgosłupa.

Łukasz jest bardzo aktywny ale chciałby móc więcej, łatwiej, wyżej – typowy sportowiec :) 

Po odkryciu największych, a zarazem możliwych do zniwelowania trudności Łukasza, nasz zespół wymyślił magnetyczną rękawicę ułatwiającą chwytanie różnych rzeczy (nigdy przez myśl mi nie przeszło, że w tak krótkim czasie, z zupełnie obcymi osobami można wymyślić coś, co być może kiedyś komuś pomoże!). Brzmi trochę kuriozalne – dam sobie głowę uciąć, że myślisz – bez sensu, przecież ten magnes przyciągałby co popadnie, i w pewnym sensie masz rację, jednak nie do końca. 

Nasz projekt zakładał użycie elektromagnesu sterowanego głosowo za pomocą komend typu: chwyć/puść, lewo oraz prawo, do tego zaprojektowaliśmy dizajnerskie uchwyty, które można przyczepić do sztućców, szczoteczki do zębów, maszynki do golenia, kubka itd.

Musisz wiedzieć, że na początku warsztatów pokazane zostało nam, jakie projekty powstały a od jakiego prototypu zaczynały, nikt by nie uwierzył na początku drogi, że jest to możliwe, a jednak! Dzięki tym prototypom możemy cieszyć się smartfonami, okularami VR itp.. Więc po takim wstępie wiedzieliśmy, że jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia! 

„The sky’s the limit” 

Więc pomysły były bardzo odważne, inspirujące, a jednocześnie bardzo realne, odpowiadające konkretnym potrzebom.

Po tych doświadczeniach jeszcze bardziej utwierdziłem się w swoim przekonaniu, że można dużo więcej niż nam się wydaje, a z odpowiednimi ludźmi możliwości są niczym ocean dla skorupki orzecha – nieskończone! 

Organizator “Wheelkaton 2020” przewidział nagrody dla najlepszych projektów. Ocenianio kryteria takie jak: innowacyjność, design, funkcjonalność, potencjał biznesowy lub użyteczność pro publico bono.

W tym miejscu chcę pogratulować Zwycięzcom oraz Zespołowi wyróżnionemu.

Zwycięzca: Zespół numer 4 z projektem „Wheelky” – urządzeniem, które umożliwiłoby kierowanie wózkiem, obsługę komputera i samodzielne wykonywanie wielu innych czynności Osobom z czterokończynowym porażeniem, które mogą poruszać tylko głową 🤩

🏆 Jury wyróżniło również Zespół numer 3 z projektem „Biureczko nakryj się”!” – mobilnym biurkiem….. krótko cokolwiek o tym projekcie

Jesteście super!

Nasz projekt Magic Grab, pomimo kilkunastogodzinnego zaangażowania całego Zespołu, nie wygrał grantu, ani też nie został wyróżniony, ale i tak wygraliśmy! Wygraliśmy Wszyscy, bo zdobyliśmy ogrom wiedzy i odkryliśmy nowe możliwości, tkwiące w nas samych, ale też w sile grupy!

Chcę podziękować za pomysły, współpracę oraz ciągłe stymulowanie do dyskusji mojemu Zespołowi numer 1: Agacie, Anecie, Idze, Pauli oraz Kasi, która dzielnie reprezentowała nasz Zespół przed Jury konkursowym!

Gratuluję również reszcie Uczestników i Uczestniczek wydarzenia!

Źródło: FanPage Leżę i Pracuję

Wierzę ogromnie, że można / trzeba robić rzeczy niemożliwe a nawet jak się nie uda to i tak warto próbować swoich sił – tutaj jako przykład mógłbym przytoczyć historię Dyssona, Walta Disneya, Pixara ale nie zrobię tego, zachęcam do zapoznania się z ich przypadkami 

Ja już czekam na kolejne imprezy tego typu, pomimo, że jest to fizycznie wyczerpujące, czasem frustrujące, ale i tak megastycznie warto!

Może dzięki takiemu wydarzeniu kiedyś się spotkamy w otchłani internetu, a kto wie, może zacznę uczestniczyć w realu takich wydarzeniach – trzymaj za mnie kciuki, ja trzymam za Ciebie!

Wierz w siebie, bo możesz dużo więcej niż Ci się wydaje, pomagając innym pomagasz sobie!

Na koniec zachęcam Cię do zapoznania się z częścią konferencyjną oraz prezentacjami wszystkich projektów, które powstały w trakcie Wheelkaton 2020:

Linki do konferencji;

28.11.2020  https://youtu.be/96Ou5aChzh8?t=1

(na zachętę) W części konferencyjnej wydarzenia brali udział prelegenci:

Majka Lipiak – matka założycielka Leżę i Pracuję!

Marcin Meyer – HUAWEI

Przemysław Zakrzewski – ABB

Mirosław Szymełyniec – Egzotech

Marek Kruszyński – Neuroforma

Jakubiak Konik – Zendesk

Kuba Dębski – Niezależny konsultant

Konrad Rychlewski – Google Polska

Grzegorz Bednarski – WalkinVR

29.11.2020  https://youtu.be/HqhbPQiXKdc?t=1 przedstawienie projektów

Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: