Musisz wydać pieniądze

Cześć!

Dzisiaj chcę zachęcić Cię do wydawania pieniędzy, tak, dokładnie, do wydawania. Jest kilka argumentów i to wcale nie takich, że zakupy poprawiają humor czy też podnoszą Twój prestiż.

To, że rachunki musisz płacić i podatki jest normalną sprawą i do tego namawiać nie trzeba, jednak są miejsca i towary, na które również powinieneś wydawać pieniądze i to bez dwóch zdań!

Miejsca, na które powinieneś wydawać pieniądze, to na przykład takie, do których uczęszczasz i czujesz się w nich dobrze lub ułatwiają Twoją codzienność. Dlaczego? Prosta sprawa. Jeżeli będziesz w nich przebywać i z nich korzystać, a nie będziesz dokładać się do tego by te miejsca mogły istnieć, to kiedyś ich zwyczajnie zabraknie. Czy to kiosk pod blokiem/domem, warzywniak, kawiarnia, pub, restauracja, hotel, spa itd., bez Twoich funduszy, a tylko dzięki Twoim odwiedzinom, nie będą miały prawa bytu.

Taka sama sytuacja odnosi się do produktów. Na przykład jakiś autor pisze rewelacyjne książki, Ty jesteś w nich zakochany/a, ale zamiast kupować te dzieła, Ty kombinujesz by skonsumować treść bez ponoszenia kosztów. Nie ponosząc kosztów nie wynagradzasz twórczości, a są tacy, co nie tylko nie wynagradzają, lecz wręcz kradną i udostępniają w internecie za darmo. Podobnie jak z miejscami, też za jakiś czas i ów autor przestanie wydawać treści, na których nie zarabia. To są oczywiście tylko przykłady, które można mnożyć. Dochodzi do tego muzyka, gry, filmy, jest tego mnóstwo. Podoba Ci się? Odwdzięcz się autorom.

Teraz tak dla uświadomienia. Wyobraź sobie, że nie śpisz po nocach, zaniedbujesz zdrowie, stosunki rodzinne, znajomych. Poświęcasz cały swój wolny czas by stworzyć dzieło życia. Udaje Ci się ukończyć projekt, jesteś z siebie dumny/a, pokazujesz światu, świat Cię oklaskuje. W mediach pozytywne komentarze, cała fala ogromnej sławy wokół Ciebie i Twojego dzieła, wszystko poszło zgodnie z planem. Dałeś z siebie wszystko, stworzyłeś dzieło, ale ale, co się stało? Nie zarabiasz, tzn. zarabiasz, ale tylko mały procent tego, czego można byłoby oczekiwać. Okazuje się, że ktoś skopiował Twoją ciężką pracę i albo sprzedaje za marne pieniądze albo oddaje to ludziom za darmo. Jak się z tym czujesz? Moim zdaniem czujesz się co najmniej oszukany.

Nie sprawiaj by ludzie czuli się oszukani. Wspieraj twórczość, biznesy, idee, które Ci się podobają i z ktorych korzystasz. Postępuj tak, jak sam/a byś chciał/a by inni postępowali wobec Ciebie.

Michał wie, że ściąganie nielegalne jest złe, bądź jak Michał nie bądź pirat :)

Reklamy

9 Comments

Add yours →

  1. Zgadzam się, chociaż nie wszystko jest warte swojej ceny. Lubię gry sprawdzić nim je kupię (więc dziękuję niektórym twórcom za dema). Nie zawsze gra działa, czasem jest nudna albo tak kiepsko zrobiona, że twórcy powinni płacić odszkodowanie. Ale wszystkie dobre gry, które lubię, mam kupione. Bo są tego warte, a ich twórcy zasługują na zapłatę za dobrą robotę. :)

    Polubione przez 2 ludzi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: